СПАЛАХ ЯЩУРА НА ТЕРИТОРІЇ ЄВРОСОЮЗУ
На території Євросоюзу виявили небезпечну хворобу –ящур.
У січні 2025 року вірус ідентифікували на одному з фермерських господарств Німеччини, а вже в березні штам виявили в Угорщині та Словаччині. В Україні востаннє ящур був зареєстрований майже 40 років тому.
З 2015 року Україна має статус країни, вільної від ящуру без вакцинації, що було підтверджено міжнародними організаціями, зокрема ВООЗТ. Це свідчить про те, що на території країни не реєструються спалахи цієї хвороби, і вона успішно підтримує контроль над епізоотичною ситуацією без необхідності проведення масового вакцинування тварин.
З того часу Україна перейшла до системи контролю та моніторингу епізоотичної ситуації, а вакцинація проводиться лише за необхідності, у випадках спалахів хвороби або в зонах підвищеного ризику.
В Україні наразі запроваджено обмеження на ввезення вантажів з неблагополучних по ящуру країн.
У Закарпатській, Волинській, Львівській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях посилено контроль за клінічним станом та транспортуванням (переміщенням) сприйнятливих до захворювання видів тварин.
Один із ключових запобіжних заходів – запровадження заборони на випас парнокопитних тварин у 10-кілометровій зоні вздовж кордону з ЄС. Це стосується великої рогатої худоби, свиней, овець, кіз, буйволів та інших тварин, які сприйнятливі до вірусу.
Ящур – гостре небезпечне захворювання, що призводить до загибелі поголів’я свійських парнокопитних тварин, а також може передаватися людині. Хвороба, як правило, дуже швидко поширюється. Інкубаційний період може тривати від декількох днів до двох тижнів.
Захворювання проявляється везикулярним ураженням ротової порожнини, вимені, кінцівок, а також слиновиділенням, кульгавістю, зниженням молочної продуктивності, лихоманкою тощо.
Основним джерелом інфекції є тварини, хворі на ящур, та тварини, які перебувають в інкубаційному періоді хвороби. Вірус передається повітряно-крапельно, зі слиною, носовим слизом, молоком, сечею та каловими масами. Зараження відбувається шляхом безпосереднього контакту хворих тварин зі здоровими.
На ящур може хворіти й людина. Зараження відбувається при споживанні знезараженого молока від хворих тварин, а також через продукти його переробки, рідше через м’ясо.
У разі підозри щодо наявності хвороби у свійських тварин необхідно негайно повідомити фахівців ветеринарної медицини Самбірської районної лікарні ветеринарної медицини та/або Самбірське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області.