Африканська чума свиней
17 березня 2025 року на Львівщині поблизу с. Сухоріччя Підберізцівської ТГ зафіксовано спалах африканської чуми свиней. Львівською регіональною лабораторією Держпродспоживслужби підтверджено наявність вірусу у шести загиблих диких свиней.
У зв’язку з чим було проведено термінове засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії (ДНПК) при Львівській районній державній адміністрації для вжиття оздоровчих та невідкладних відповідних заходів безпеки. Зокрема, затверджено план заходів щодо ліквідації, локалізації та недопущення розповсюдження збудника АЧС, визначено межі епізоотичного вогнища, зон захисту та нагляд. Розпочато заходи щодо ліквідації спалаху африканської чуми свиней.
Африканська чума свиней (АЧС) – це дуже небезпечне та невиліковне інфекційне захворювання, яке вражає свиней і передається не тільки при контакті здорових тварин із хворими, але і розповсюджується через м’ясопродукти, у тому числі харчі, корм, транспорт забруднений виділеннями хворих тварин. Вірус можуть переносити комахи, дикі птахи та звірі, зокрема дикі кабани. Тварина гине через два-пʼять дні після зараження.
За кілька діб вірус здатен знищити майже 100% наявних в господарстві свиней.
Якщо захворювання потрапляє у господарство або у населений пункт, вихід один — вибивати все поголів’я та спалювати трупи, оскільки в світі ще не розроблено вакцини та не винайдено лікування. Відновлення свинопоголів’я в господарстві можливе лише через рік після проведення повного комплексу оздоровчих заходів. Території карантину певний час зазнають економічних збитків через заборону ведення свинарства, завозу-вивозу продукції свинарства, зернових тощо.
Що робити, аби запобігти зараженню тварин?
- Утримувати свиней в закритих приміщеннях, не допускати їх вигулу та контакту з іншими тваринами;
- обов’язково повідомте про наявність у вас свиней найближчу державну лікарню ветеринарної медицини, де отримаєте консультації стосовно проведень профілактичних щеплень поголів’я проти інфекційних захворювань;
- обслуговуйте тварин у змінному спецодязі, використовуючи окремі засоби догляду та інвентар;
- згодовуйте тваринам лише доброякісні корми придбані в офіційних пунктах продажу та вимагайте документи, що засвідчують їх якість та безпечність.
- не годуйте домашніх свиней харчовими відходами, що містять свинину чи продукти забою;
- не залишайте харчові відходи відкритими для доступу диких свиней.
- регулярно проводьте боротьбу з комахами та мишовидними гризунами;
- не дозволяйте стороннім особам відвідувати приміщення, де утримуються свині та зберігаються і готуються корми;
- подвірний забій тварин необхідно проводити лише після огляду та дозволу лікаря ветеринарної медицини, найближчої державної установи;
- забезпечуйте високу санітарну культуру господарювання, переміщуйте живих та забитих тварин лише при наявності відповідних супровідних ветеринарних документів.
У разі виявлення у домашніх чи диких свиней, клінічних ознак чи патологічних змін характерних для африканської чуми свиней, негайно повідомити фахівців ветеринарної медицини Самбірської районної лікарні ветеринарної медицини та/або Самбірське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області це допоможе знизити ризик поширення АЧС та зберегти здоров’я тварин та людей.